وحیدی: الحاق به پالرمو تبعات زیادی دارد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:اجرای کانال مالی از سوی اروپایی‌ها تاثیری در رای اعضای مجمع به پالرمو ندارد.

به گزارش «تابناک» به نقل از تسنیم، سردار احمد وحیدی رئیس دانشگاه عالی دفاع ملی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در حاشیه مراسم ختم محمدنبی حبیبی دبیرکل فقید حزب موتلفه اسلامی در جمع خبرنگاران در رابطه با الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو و لوایح مشابه آن، اظهار داشت: این کنوانسیون ابهامات زیادی دارد و الحاق ایران به آن تبعات زیادی می‌تواند داشته باشد که باید مورد بررسی بیشتری قرار بگیرد.

وی در پاسخ به این سوال که تصویب و اجرای این لوایح چه تاثیری در برنامه دفاعی و نظامی کشور می‌تواند داشته باشد، گفت: تصویب این لوایح بیش از اینکه در بحث دفاعی خطر داشته باشد در بحث اقتصادی کشور را تهدید می‌کند و یک چارچوبی است که استکبار برای محدود کردن و هدفمند کردن و هوشمند کردن تحریم‌ها دنبال می‌کند که باید به این مسئله دقت زیادی شود.

وحیدی ادامه داد: طرح FATF یک نظام کسب اطلاع و به مفهوم دقیق‌تر جاسوسی و کنترل اطلاعات است که از سوی کشور‌های بزرگ اعمال می‌شود و همه اختیارات آن در دست آمریکا و حداکثر چند کشور اروپایی است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: مفاد لحاظ شده در این لوایح به گونه‌ای است که بیش از اینکه مسائل فنی در آن مطرح باشد، مسائل سیاسی مورد نظر قرار گرفته شده است.

وی افزود: همین رویکرد موجب شده است تا این کارگروه ایران را در لیست کشور‌های پر خطر برای سرمایه‌گذاری اقتصادی قرار دهد، آن هم در شرایطی که بسیاری از بازیگران بین‌المللی از جمله رژیم صهیونیستی و عربستان هستند که هم به لحاظ پولشویی دارای مشکلاتی هستند و هم به شکل رسمی حامی تروریسم جهانی هستند، عضو این کار گروه نیز به شمار می‌روند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این سوال که آیا اقدام روز گذشته اروپا مبنی بر اعلام آغاز اجرای کانال مالی ویژه‌ای می‌تواند تاثیری بر تصمیم مجمع در خصوص الحاق به پالرمو داشته باشد یا خیر، افزود: خیر اقدام کشور‌های اروپایی بخش کوچکی از تعهدات اروپا به ایران در قالب تعهدات برجامی بود البته هنوز هم تکلیف آن تعهد حداقلی به شکل عملی مشخص نشده است.

Let’s block ads! (Why?)


Source: New feed

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − 4 =